Yayınlanma Tarihi: 10/05/2021 |7.7 min read |

Broadway Tiyatroları ve Müzikalleri Hakkında Merak Edilenler

Broadway tiyatroları Amerikan vatandaşları ve turistler arasında son derece popülerdir. Broadway tiyatrosu hakkında daha önce duymadıklarınızı keşfetmek için yazımızı incelemeniz yeterli.

Broadway Nerede?

Broadway tiyatroları, New York’taki Tiyatrolar Bölgesi’nde yer alan 41 profesyonel tiyatronun gösteri performanslarını tanımlar. Broadway tiyatroları New York’taki Theatre District ve Lincoln Center’da bulunmaktadır ve buralar popüler turistik yerlerdir. Bununla birlikte, Broadway’in coğrafi konumu tam olarak New York City’nin Tiyatrolar Bölgesi’dir. Bu bölge Theatre Subdistrict olarak isim alır. Subdistrict, Batı 40. Caddeden Batı 54. Caddeye ve doğudan batıya 6.Cadde ile 9.Cadde arasında uzanır. Bugün Broadway’deki çoğu şov, müzikal türündedir. Tiyatro ilk kez 1750’de New York’ta popüler oldu ve hala etkinliğini sürdürüyor.

Broadway Kapasitesi

İnsanlar tüm Subdistrict’e Broadway adını vermelerine rağmen, Broadway’in kendisinde sadece üç tiyatro vardır. Sonuç olarak Broadway tiyatrosu, 500’den fazla tiyatro koltuğu kapasitesine sahip bir mekan. Bu kapasitenin altındaki tiyatrolar ‘’Broadway dışı’’ olarak bilinir. Bu nedenle, Broadway’de bir “Broadway dışı” gösteriye katılmak mümkündür! Ancak, “Broadway dışı” tiyatroların çoğu, Ninth Avenue ile Eleventh Avenue arasındaki 42. Cadde yakınlarında yer alan Theatre Row semtindedir. Theatre Subdistrict, hem tiyatroları hem de Times Meydanı ve dünyaca ünlü turistik yerleri nedeniyle turistik bir merkezdir.

Broadway’in Ziyaretçi İstatistiği

2017/18 raporu, Broadway tiyatrosuna gelenlerin %35’inin New York City Metropolitan Area’dan geldiğini ortaya koydu. Ayrıca bu rakam, New York City’nin %20’sini ve yakın semtlerin %16’sını içermektedir. Broadway izleyicilerinde kadınların sayısı erkeklerden fazladır ve 2018/19 sezonunda, tüm biletlerin %68’inin kadınlara gitmesi, bunu kanıtlar niteliktedir. Bu oran 2013/14 ve 2014/15 sezonlarında belirlenen rekora eşittir.

Ortalama bir Broadway tiyatrosuna katılan bir kişi her yıl 4 şov izler. Bu sayı New York’ta yaşayanlar için 7,5’e yükseliyor ve turistler için yaklaşık 3’e düşüyor. Şov türüne göre rakamlara bakıldığında, oyun severlerin müzikal katılımcılardan daha hevesli olduğu ve yılda ortalama 7 oyun izlediği bilinmektedir. Broadway seyircisinin %4,7’si yılda 15 veya daha fazla gösteriye katılıyor.

Broadway Tiyatrosu Yıllık Gişe Hasılatı

Kaynak: fortune.com

2018-19 sezonunda Broadway, toplam 14.768.254 seyirci ile 1.829.312.140 dolar gişe hasılatı gördü. COVİD-19 salgınında önce bile 2019-20 sezonunda hem katılımda hem de sayılarda hafif bir azalma olmaya başladı. Ayrıca, Broadway tiyatro sezonları Haziran’dan Mayıs’a kadar sürer. Seyirci sayısının ve gişe hasılatının en fazla olduğu zaman, genelde Yeni Yıl haftasıdır.

İlk Tiyatro

Kaynak: Londontheatre1.com

New York’taki amaca yönelik ilk tiyatro, bugün 64-66 Nassau Caddesi’nde bulunan tiyatrodur. Ayrıca Nassau Caddesi, Broadway’e bitişik bir caddedir. Bugün orada Broadway tiyatrosu olmasa da, onun bir parçası olmaya devam ediyor. Buradaki Tiyatro, İrlandalı oyun yazarı George Farquhar’ın The Recruiting Officer adlı oyununun performansıyla 11 Aralık 1732’de açıldı.

1750’den Sonra Popülaritesi Arttı

Broadway tiyatro sahnesi, 18 yıl sonra Nassau Caddesi’nde yerleşik bir tiyatro şirketi kurulana kadar önemli bir büyüme görmeye başlamadı. 1750’den sonraki en popüler şovlar, William Shakespeare’in çeşitli oyunlarını içeriyordu. Ayrıca müzikallerin popülaritesinin gelişmesinin ve patlamasının habercisi olan operalar da ilgi çekiyordu. 2.000 koltuk kapasiteli ünlü Park Tiyatrosu’nun 1798 yapımı binası bir dönüm noktasıydı, sahne ve tiyatronun popülaritesindeki daha fazla ivmenin başlangıcını temsil ediyordu.

Broadway’in İlkleri

İlk Broadway müzikalinin hangisi olduğu aslında bir tartışma konusu. Yine de The Elves, Broadway’in ilk uzun soluklu müzikali olarak öne çıkar. Broadway’in ilk müzikali olduğu iddia edilen diğer şovlar şunları içerir: The Seven Sisters (Yedi Kız Kardeş), The Black Crook (Kara Hırsız), The Black Domino / Between You, Me And The Post.

Hikayeyi ve Müziği Bir Araya Getiren İlk Müzikal

Broadway, 1920’lerde sinemanın ortaya çıkışına önce dramatik prodüksiyonlarıyla cevap vermek istedi. Aralık 1927’de prömiyeri yapılan ve 572 kez performans sergileyen Show Boat adlı yapım, hikayeyi ve müziğini bir araya getiren ilk müzikal oldu. Show Boat, bir şarkı koleksiyonu olmak yerine, şarkılarını hikayeler anlatmak, anlamlı ve çok yönlü bir mesaj iletmek için kullandı.

Büyük Buhran’da Broadway Tiyatrosu

Büyük Buhran’ın ilk günlerinde sanatçılar bir seçim yapmak zorundaydı. Sert kışları ve grisi ile New York’ta kalmak, işten çıkarılma korkusu ile çalışmaya devam etmek ya da Hollywood’a geçmek ve yüksek kazançlar elde etmek…

Sinema stüdyoları, 1927’de THE JAZZ SINGER ile sesin tanıtılmasının ardından müzikal yapma şansı elde etseler de, başarılı bir müzikali filme alma teknolojisinde ustalaşmaları yıllar aldı. Gerçek ses üretimi iyi değildi ve kamera hareketi ciddi şekilde sınırlıydı. Broadway’deki hemen her büyük sanatçı 1930’ların başlarında bir tür film sözleşmesi altındaydı. Ancak Hollywood, Broadway’in sevdiği tek şeye asla sahip olmadı: yaratıcı özgürlük. Borsadaki çöküşten etkilenen Broadway sanatçılarının sayısı sayılamayacak kadar büyüktü.

Broadway tiyatroları 1929-30 sezonunda 233 yapım üretti. 1930-31 sezonu 187 prodüksiyona indirildi. Yeni yapımlardaki bu düşüş, bir süre daha devam edecek bir trend oluşturdu. Broadway’deki yeni prodüksiyonlar 1939’da 98 gösteriye düştü; yüzyılın başından bu yana ilk kez, 100’den az gösteri sunuldu. 1930, tiyatro tarihinde başka bir değişikliğe de işaret etti. Aynı yılın Mart ayında, hem AL Erlanger hem de EF Albee günler içinde öldü ve vodvil yapımcısı Fredrick Proctor o yılın Eylül ayında yaşamını yitirdi. Ertesi yılın Mayıs ayında da David Belasco…  Broadway’in yaratıcıları birer birer hayatlarını kaybediyordu, ancak meşaleyi ele geçirmek için devreye giren yeni yetenekler vardı.

Broadway’de Çıkan Yapım Sayısı ve Popüler Yapımlar

Broadway’de her yıl çıkan yapımların sayısı değişir. Örneğin, bu sayı 2018-19 döneminde 38 iken 2017-18 döneminde 33’tü. Aynı şekilde 2016-17’de 45 yapım, 2015-16’da ise 39 yapım. En çok ses getiren yapımlar arasında Aslan Kral, Operadaki Hayalet, Chicago, Mamma Mia, Hamilton, Sefiller, Güzel ve Çirkin, Mary Poppins yer alır.

Broadway’den Çıkan Ünlü Oyuncular

Tom Hanks

Kariyerine Broadway ile başlayıp dünyaca ünlü star olan birçok oyuncu var. Örneğin, bunlar arasında Melissa Benoist, Bryan Cranston, Jeff Daniels, Adam Driver, Sutton Foster, Andrew Garfield, Kelsey Grammer, Tom Hanks, Hugh Jackman, Scarlett Johansson, Jeremy Jordan, Jane Krakowski, Zachary Levi, John Lithgow, Laurie Metcalf ve daha birçok ismi sayabiliriz.

COVİD-19 Döneminde Broadway Tiyatrosu

COVID-19 salgını, küresel tiyatro endüstrisini durma noktasına getirdi. Ancak 2020, endüstrinin varoluşsal bir krizle ilk karşılaştığı dönem değil. Tiyatro topluluğu, kültürel faaliyetleri durduran 11 Eylül veya Londra Blitz gibi terör eylemleriyle karşı karşıya kaldı; sinema ve televizyon gibi tüketici davranışını değiştiren yıkıcı teknolojiler ve önceki salgınlar… Her durumda endüstri yas tuttu, yenilik yaptı ve daha güçlü bir şekilde ortaya çıktı.

Tiyatro sahiplerini ve yapımcıları temsil eden ticaret örgütü Broadway League’e göre; en son sezon boyunca Broadway seyircileri %35 yerel sakin ve %65 turistten oluşuyordu. Kuruluşun tahminlerine göre, Broadway 2025’e kadar turist kitlesini tam olarak geri kazanamayacak. Bu nedenle, Broadway’in New York City ve çevrelerinden gelen izleyicilerin %35’ine daha uygun hale getirilmiş içerik geliştirmesi ve üretmesi beklenmektedir. Pandemi öncesi kitlesinin çoğunluğunu uluslararası turistler ve yerli turistler oluşturuyor. Broadway tiyatrosu, gösterilerinin bu Eylül ayında yeniden başlayacağını duyurdu. Birkaç Broadway şovu için biletler zaten satışta olsa da, çoğu şov önümüzdeki günlerde tekrar satışa çıkacak.

Tiyatro hakkında daha fazla bilgi için BLOG sayfamıza göz atabilirsiniz.

Paylaş!