Yayınlanma Tarihi: 01/10/2021 |4.4 min read |

Türkiye Tiyatrosundan Çağdaş Kadın Oyun Yazarları

Türkiye tiyatrosundan çağdaş kadın oyun yazarları

 

Türkiye’de yapılan tiyatroya cumhuriyet döneminden itibaren kadın yazarlarımız önemli eserler bıraktı. Günümüzde üretmeye devam eden hem Türkiye’de hem de yurtdışında önemli işler yapan bazı çağdaş kadın oyun yazarlarımız için bir liste hazırladık.

 

Aslı Ceren Bozatlı

 

2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sahne Sanatları ve Dramaturji bölümünden mezun olan Aslı Ceren Bozatlı Bornova Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda üç yıl boyunca dramaturg ve yönetmen asistanı olarak çalıştı. İstanbul’a gelmeden önce 2011 yılında yazdığı İşgüzar Bir Tekerrür adlı oyunu iki sezon boyunca Bornova Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahnelendi. İstanbul’a geldikten sonra bir süre reklam yazarlığı yapan Bozatlı oyun yazarlığına devam ediyor.

Gizem Erdem ve Tanıl Yöntem’in oynayacağı Birazdan Gideriz Şimdi Yağmur Yağıyor adlı oyunu Özge Erdem tarafından yönetiliyor. Oyun, 2021 İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenecek. Yazarın en son yazdığı tiyatro oyunları arasında Sekiz Kişi Bir Odaya Nasıl Sığar ve Bellek Online Fest kapsamında Onlar Burada adlı oyunlar bulunuyor. Halen farklı topluluklarla çalışmalarına devam eden yazar, Boa Kısalar için Zürafalar Yüzemez adlı oyunu yazdı.

Ebru Nihan Celkan

 

Tiyatro, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kültürel çeşitlilik çalışmaları yürüten Ebru Nihan Celkan, Uludağ Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü mezunu. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Pazarlama bölümünde yüksek lisansı bulunuyor. 2016 yılında kurduğu Y+O’da toplumsal cinsiyet eşitliği, kültürel çeşitlilik, etik, adil ve yaratıcı yönetim gibi konularda oyunlaştırma yöntemi kullanarak atölye içerikleri üretiyor.

Ebru Nihan Celkan, 2017 yılında Maxim Gorki Tiyatrosu ve Oyun Yazarlığı için Yeni Enstitü (NIDS) tarafından projelendirilen KIF (Krieg Im Frieden – ParçA Parça Savaş) için dünya genelinden seçilen 4 oyun yazarından biri. Tetikçi, 17.31, Tilt, Kabuklu Sürprizli Hayvanlar, Nerde Kalmıştık?, Kimsenin Ölmediği Bir Günün Ertesiydi, Evim! Güzel Evim!, Babil oyunları İstanbul’un farklı tiyatrolarında sahnelendi. Yazar, Boa Kısalar için #Heşteg tiyatro oyununu yazdı.

Burçak Çöllü

 

Hem oyun yazarlığı hem de bestelediği oyun müzikleriyle sevilen Burçak Çöllü, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda Kompozisyon mezunu. Aynı zamanda Kadir Has Üniversitesi’nde Reji yüksek lisansını tamamlayan Çöllü, 2018 yılında yazdığı Nihayet Makamı adlı oyunuyla Afife Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Sahne Müziği ödülüne sahip. Birçok devlet ve özel kurumla halen çalışan çağdaş kadın oyun yazarlarımızdan Burçak Çöllü, 2015 yılından beri Altıdan Sonra Tiyatro ekibiyle düzenli olarak çalışmaya devam ediyor.

Bellek Online Fest kapsamında hafıza problemleri yaşayan bir müzisyeni ele alan oyunu EYS’yi yazdı. Ay Ecesi ve Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu tarafından sahnelenen Hayali’nin Hayali adlı oyunları yazarın ürettiği diğer oyunları arasında.

Ceren Ercan

 

Hem Almanya’da hem Türkiye’de çalışan Ceren Ercan İstanbul Üniversitesi Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği bölümü mezunu. Marmara Üniversite Sinema bölümünde yüksek lisansı bulunan yazar Bakırköy Belediye Tiyatrosu’nda dramaturg olarak çalışıyor. Seni Seviyorum Türkiye ve Berlin Zamanı oyunlarıyla çok sevilen yazar, Platform Tiyatro’nun kurucuları arasında. Platform Tiyatro ve Fringe Ensemble ortak yapımı Map To Utopia adlı “gamified” tiyatro oyunu 24’üncü İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyerini yaptı.

Yazar aynı zamanda Galata Perform ve birçok farklı özel üniversitede yazarlık ve sinema alanında eğitimler verdi. Beni Sakın Yumruklardan adlı oyunu Yelda Baskın rejisiyle 2021 İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenecek. Çirkin İnsan Yavrusu, İstenmeyen ve Köpeklerin İsyan Günü gibi tiyatro oyunları bulunan Ercan, üretken çağdaş kadın oyun yazarlarımız arasında.

Yeşim Özsoy

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu olan Yeşim Özsoy, 2003 yılında, halen aktif şekilde üretim yapan Galata Perform topluluğunu kurdu. Yeni Metin Yeni Tiyatro çalışmalarıyla tiyatroya birçok yeni yazar ve metin kazandıran Özsoy, Amerika’da farklı okullarda tiyatro ve oyunculuk üzerine eğitimler aldı. Yazarın çeşitli tiyatro oyunları İngilizce, Fransızca ve İtalyanca gibi farklı dillere çevrildi.

Wiesbaden Devlet Tiyatroları için üretilen Türkiye – Almanya 0 – 0 adlı oyunu, Yüzyılın Aşkı ve Yola Çıktığım Zaman Serin Bir Sabahtı adlı oyunlarını hem yazıp hem yönetmiştir. Yazar, Boğaziçi Üniversitesi’nde “Çağdaş Tiyatroda Akımlar”, Aydın Üniversitesi’nde “Yönetmenlik Pratiği”, Mimar Sinan Üniversitesi Modern Dans Bölümü’nde “Repertuvar” adında dersler vermiştir.

Paylaş!