Yayınlanma Tarihi: 29/10/2021 |3.6 min read |

Dünyanın Dört Bir Yanından Tiyatro Festivalleri

25’inci İKSV İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl 22 Ekim – 20 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Türkiye’nin en saygın ve bilindik tiyatro festivalleri arasında olan İstanbul Tiyatro Festivali vesilesiyle dünyadaki diğer tiyatro festivallerine de göz atalım.

Kaynak: Le Nid de Cendres, Simon Falguières.

MESS International Theatre Festival (MESS Uluslararası Tiyatro Festivali)

 

Balkanlardaki en eski tiyatro festivali olan MESS Uluslararası Tiyatro Festivali, 1960 yılından beri her yıl Saraybosna’da düzenleniyor. Peter Brook, Robert Wilson ve Peter Schumann gibi ünlü tiyatro yönetmenlerinin katıldığı festivalde birçok farklı program bulunuyor. The Mittel Europe MESS programında Eski Yugoslavya ve Güney Doğu Avrupa bölgesinden birçok farklı tiyatro grubu bulunurken Children MESS programı ile çocuk oyunlarına da yer veriliyor. Afrika, Asya ve Latin Amerika’dan tiyatro gruplarını kabul eden The World MESS programının yanında Future MESS programı tüm dünyadan deneysel ve sınırları zorlayan çalışmaları ağırlıyor.

National Arts Festival (Uluslararası Sanat Festivali)

 

Afrika kıtasında düzenlenen en büyük performans sanatları festivali olan National Arts Festival aynı zamanda ziyaretçi sayısı bakımından dünya sıralamasında üstte olan tiyatro festivalleri arasında. Her yıl haziran ayının son haftasından itibaren 11 gün süren festival, Grahamstown (Makhanda)’da düzenleniyor. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan National Arts Festival dans, tiyatro ve müzik gibi birçok farklı türden performans sanatçılarını ağırlıyor. Temelde Fringe ve Main Program olmak üzere iki programı olan festivalde çocuk kategorisinde de ödüller dağıtılıyor.

Kaynak: Is’Thata Dance, Mark Wessels.

Festival d’Avignon (Avignon Festivali)

 

Her yıl temmuz ayında Fransa’nın Avignon şehrinde düzenlenen festival, 1947 yılında başladı. Dünyadaki sayılı büyük festivaller arasında olan Avignon Festivali aynı zamanda Fransa’nın en eski tiyatro festivali. Festival, “In” ve “Off” olmak üzere iki farklı programdan oluşuyor. “In”, tiyatronun önde gelen yedi sanatçısı ve devlet yetkililerinden oluşan bir heyet tarafından Papalık Sarayı’nda; “Off” ise yine çoğunluğunu tiyatro gruplarının oluşturduğu topluluklar tarafından okul ve bahçe gibi performansa müsait her türlü mekanda düzenleniyor.

Contemporary American Theatre Festival (Çağdaş Amerikan Tiyatro Festivali)

 

Amerika’nın West Virginia Eyaletindeki Shepherd Üniversitesi’nde her yıl düzenlenen Contemporary American Theatre Festival (CAFT), New York Times ve Germany’s World Guide gibi yayınlar tarafından en iyi yaz festivalleri arasında gösteriliyor. Çağdaş Amerikan tiyatrosuna katkıda bulunmak ve gündeme dair yapıcı yorumlar getiren oyunları öne çıkarmayı hedefleyen tiyatro festivali, 2020 yılında pandemiden dolayı iptal edildi. Ertelenen festival bu yıl temmuz ayında gerçekleşti.

 

Dublin Theatre Festival (Dublin Tiyatro Festivali)

 

1957 yılında Brendan Smith tarafından düzenlenen Dublin Tiyatro Festivali hem İrlanda kültürünü ve tiyatrosunu dünyaya tanıtarak hem de dünyadaki diğer tiyatrolara yer vererek ikili bir rol üstleniyor. Festival her yıl Eylül ayından Ekim ayına kadar dünyanın birçok farklı yerinden tiyatro gruplarını ve sanatçıları ağırlıyor.

Kaynak: Tanja Dorendorf T+T

 

International Theatre Festival of Kerala (Uluslararası Kerala Tiyatro Festivali)

 

International Theatre Festival of Kerala her yıl ocak ayının ikinci haftası Hindistan’ın Kerala eyaletinde düzenleniyor. İlk olarak 2008 yılında ünlü oyuncu Murali tarafından düzenlenen tiyatro festivali, tüm dünyadan bağımsız ve çağdaş tiyatro gruplarını ağırlıyor. Sekiz gün süren festivalin ana sahneleri Murali Outdoor Theatre ve K. T. Muhammed Regional Theatre.

BONUS: 25’inci İKSV İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl hibrit!

 

Hem yerli hem yabancı birçok tiyatro yapımının ağırlandığı İKSV İstanbul Tiyatro Festivali’nde bu yıl hem çevrimiçi hem de fiziksel olarak oyunları seyretmek mümkün. Bu yılki festival programına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Paylaş!