Yayınlanma Tarihi: 14/12/2021 |3.6 min read |

Erkek Hamlet: Ayla Algan

Tiyatrocu Ayla Algan bugüne kadar hem yurt içinde hem yurt dışında birçok farklı işte yer aldı. En son 2018 yılında Ayla Algan ile Korkunun İzinde adlı çocuk oyununu yapan oyuncunun aynı zamanda birçok albüm çalışması da bulunuyor.

Görsel Kaynak: https://tiyatronline.com/

Oyunculuk Eğitimini New York Actors Studio’da Aldı

1937 yılında İstanbul’da doğan Ayla Algan, küçüklüğünden başlayarak piyano, bale ve şan eğitimi almıştır. Ortaokul eğitimini İstanbul’da Notre Dame de Sion okulunda tamamlayan oyuncu lise eğitimi için Fransa’daki Versay Lisesi’ne başladı. Lise eğitiminden sonra öğrencilik yıllarından tanışıp evlendiği Beklan Algan ile Amerika’ya oyunculuk eğitimi almaya gitti.

Paul Newman ve Marilyn Monroe gibi ünlü isimler gibi New York Actors Studio’da eğitim alan tiyatrocu Ayla Algan, eğitimini tamamladıktan sonra Off Boradway’de farklı işlerde rol aldı. 1960 yılında İstanbul’a dönen oyuncu İBB Şehir Tiyatrolarına girerek ilk oyunu olan Tarla Kuşu’nda (1961) yer aldı.

Ayla Algan’ın Yer Aldığı Tiyatro Oyunları

 Tarla Kuşu oyunundan sonra aynı yıl İBB Şehir Tiyatroları tarafından uyarlanan Hamlet oyununda hem Ophelia’yı hem de Hamlet’i canlandırdığı performansı ile çok beğenildi ve “Erkek Hamlet” olarak anılmaya başlandı.

Görsel Kaynak: https://tiyatronline.com/

Fizikçiler adlı oyunuyla 1965 yılında İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülen Ayla Algan, tiyatronun kolektif bir sanat olduğunu söyleyerek geri çevirdi. Muhsin Ertuğrul’un 1966 yılında istifa etmesiyle o da Şehir Tiyatroları’ndan ayrıldı. LCC Language and Culture Center’da üç yıl boyunca eğitmenlik yaptı. Rutkay Aziz, Taner Barlas ve Meral Çetinkaya bu okuldan çıkan önemli isimlerden.

1969 – 1970 sezonunda Dostlar Tiyatrosu’nda Rosenbergler Ölmemeli adlı oyunda yer alan tiyatrocu Ayla Algan, 1972 ve 1978 yılları arasında Paris’te yaşadı ve müzikle ilgilendi. Bu sırada Jean L. Bazault’un Recamier Tiyatrosu’nda Peter Brook’un Tiyatro Atölye’sine davetli olarak katıldı. 1978 – 1982 yılları arasında Fransa’da Theatre de Liberte’de Mehmet Ulusoy’un yönettiği Ölü Canlar adlı oyun Ayla Algan’ın yer aldığı tiyatro oyunları arasında.

Tuncel Kurtiz, Şener Şen ve Macit Koper gibi değerli sanatçılarla 1980 yılında Berlin’de Schaubühne Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Dört yıl boyunca işçi tiyatrosu yapan Ayla Algan daha sonra 1984 yılında Beklan Algan, Prof. Cevat Çapan, Müge Gürman, Taner Barlas, Ahmet Levendoğlu, Macit Koper, Haluk Şevket, Erol Keskin, Yekta Kara, Metin Deniz, Ergüder Yoldaş, Prof. Süleyman Velioğlu, Oben Güney ile BİLSAK Tiyatro Atölyesi’ni kurdu. 1998 yılında ise birçok önemli çalışmanın yapıldığı Tiyatro Araştırma Laboratuvarı’nı eşi Beklan Algan, Erol Keskin ve Haluk Şevket Ataseven ile birlikte kurdu. Tiyatrocu Ayla Algan bu çalışmalarıyla hem birçok deneysel projenin önünü açtı hem de genç oyuncuların eğitimine destek oldu. 1996 yılında İBB Şehir Tiyatroları’nda Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı da yapan Ayla Algan’ın yer aldığı tiyatro oyunları arasında Aşk Hastası, Kuşlar, Üç Kuruşluk Opera, Orkestra, Troyalı Kadınlar ve Nazım’a Armağan gibi sevilen oyunlar bulunuyor.

Ayla Algan’ın Rol Aldığı Filmler

Ayla Algan hem sahnedeki oyunculuğu hem de kamera önü oyunculuğu ile dikkat çeken bir sanatçı. Beyaz perdeye ilk adımını Ertem Göreç’in yönettiği Karanlıkta Uyananlar adlı filmle atan sanatçı, 1966 yılında Ah Güzel İstanbul filminde ilk defa başrol olarak yer aldı.

Görsel Kaynak: https://www.antraktsinema.com/

Ayla Algan’ın rol aldığı filmler arasında Yaz Yağmuru, Seni Seviyorum Rosa, Gölgedeki Adam, Harem Suare ve O da Beni Seviyor bulunuyor. Sanatçı 2016 yılında 23’üncü Adana Film Festivali’nde Onur Ödülü’ne layık görüldü.

Paylaş!