Yayınlanma Tarihi: 05/07/2020 |8.5 min read |

Kadıköy’deki Alternatif Sahneler

İstanbul Anadolu yakasının sanat merkezi kabul edilen Kadıköy’de tiyatroların sayısı tahmin edilenden çok daha fazla. Kadıköy tiyatroları arasında stüdyo sahnelerden geniş sahnelere, köklü tiyatrolardan yeni açılmış sahnelere kadar pek çok seçeneği bulabilirsiniz. Sanatseverler için Kadıköy’de tiyatro oyunlarını izlemenin keyfi bir başka!

Kadıköy’de tiyatrolar listesi

Kadıköy Boa Sahne

2019 yılında Kadıköy’ün en işlek caddelerinden Bahariye caddesi üzerinde hayata geçirilen Kadıköy Boa Sahne, “black box” tekniği ile tasarlanmış bir mekan. Böylelikle tiyatro, sergi, müzik, eğitim ve atölye çalışmalarında rahatlıkla kullanılabilecek bir sahne ortamı sağlıyor. Kadıköy’deki özel tiyatrolar arasında yenilikçi bir sahne konumundaki Kadıköy Boa Sahne, maksimum 140 seyirciyi ağırlayabiliyor. 2019-2020 sezonunda toplam 270 etkinlikle birlikte 22 bin seyirciye ulaşan sahne için Kadıköy’de tiyatro oyunlarının yeni durağı denebilir.

Kadıköy Boa Sahne, kendi bünyesinde hazırladığı oyunlarla beraber konuk ekiplerin oyunlarına da yer veriyor. Kendi oyunu olan Turşu’nun yanı sıra Avrupa Yakası’ndaki tiyatrolarını da Kadıköy’deki tiyatro salonlarıyla buluşturarak; Nihayet Makamı, Red Light Kışı, Dünyanın En Güzel Arabistanı, Tırnak İçinde Hizmetçiler, Lampedusa, Kalabalık Duası, Eylül, Kadercan gibi oyunlara ev sahipliği yaptı. Kadıköy Boa Sahne nerede diye soracak olursanız tarif etmesi de bulması de oldukça kolay. Kadıköy’deki meşhur boğa heykelinden Bahariye Caddesi yönünde ilerleyin, 500 metre sonra karşınıza çıkacak. Navigasyonla gelmek için de General Asım Gündüz caddesi No:35 diye kaydetmekte fayda var. Tiyatro biletleri web siteleri üzerinden satımakta.

https://www.kadikoyboasahne.com/

Kadıköy Emek Tiyatrosu

2012 yılında kurulan Kadıköy Emek Tiyatrosu, Hasanpaşa’da yer alıyor. Sahne Kadıköy merkezde yer almasa da Kadıköy’de bulunan tiyatrolar denince ilk akla gelenlerden. Eski bir tekstil atölyesinden sahneye çevrilen bu alternatif sahne, maksimum 100 kişilik kapasitesiyle hem kendi oyunlarına hem de konuk tiyatroların oyunlarına ev sahipliği yapıyor. Güncel oyunları arasında Cadı Avı, Marat Sade, Gizli Emir, Thesmophoria Bayramı -Bir Dağ Masalı- ve Pireli Varyete bulunan Kadıköy Emek Tiyatrosu, aynı zamanda Kadıköy tiyatro atölyeleri arasında da önemli bir yere sahip.

https://kadikoyemektiyatrosu.com/

Kadıköy Theatron

Cazu Tiyatro’nun girişimiyle 2015 yılında kurulan bu tiyatro, Kadıköy Theatron Bulvar ve Kadıköy Yeldeğirmeni adlarını verdiği iki ayrı mekana sahip. Theatron Bulvar, Söğütlüçeşme 64 numaralı Osmanağa Bulvar çarşısı içinde en alt katta yer alırken; Theatron Yeldeğirmeni, Osmanağa mahallesi Nakil sokak No:4/1 adresinde tiyatroseverleri kucaklıyor. Dansöz, Stupid F**king Bird, ET, Yol, Ofsayt, Dilsiz oyunlarıyla seyircilerine Kadıköy’de tiyatro oyunu alternatifleri sunuyor.

https://kadikoytheatron.org/

Craft

2012’de Fındıklı’da kurulan ve 2014’te Kadıköy Zühtüpaşa mahallesi Şerif Bey sokak No:17’de ikinci şubesini açan Craft, birçok ödüllü oyuna imza atmış bir topluluk. Yen, Killology, Fotoğraf 51, Kalp gibi ses getiren oyunlarının yanı sıra güncel oyunları Kızlar ve Oğlanlar, Waterproof ve Yeşil Arabalar Günü de izlenmeye değer. Sahnelediği oyunların dışında atölyeleri ve eğitimleriyle de Kadıköy tiyatro atölyeleri arasında adından söz ettiren Craft; Meisner tekniği, yaratıcı yazarlık atölyesi, kamera önü oyunculuk atölyesi, dans atölyesi ve oyunculuk atölyeleri düzenliyor.

https://tiyatrocraft.com/

TiyatrOPS

2014 yılında Çağlar Çorumlu tarafından kurulan sahne, ilk kez 2019 yılında Dünya Tiyatro Günü’nde Yorgun Cümleler Günlüğü oyunuyla Acıbadem’deki “black box” sahnesinde Kadıköy seyircisinin karşısına çıktı. Oyun ve performanslarla birlikte konserler, belgesel sinema gösterimleri, dinletiler, söyleşiler, atölyelerin de yer aldığı TiyatrOPS; Acıbadem mahallesi Fatih sokak Alkan İş Hanı No: 6 Kapı:11-12’de yer alan bir oyun performans sahnesi. Übü Hep Übü, Renk Renk Ülkesi ve Yorgun Cümleler Günlüğü Acıbadem’de sizleri bekleyen TiyatrOPS oyunları.

https://tiyatrops.com.tr/

Küçük Salon

2014 yılında kurulan bu stüdyo sahne 30 kişilik kapasitesiyle “black box” bir sahne. Taşınabilir platformlar ve sandalyeler sayesinde sahnenin kullanılış şekli değişebiliyor. Küçük Salon, sahnelediği oyunlarının yanı sıra alternatif ve farklı arayışlarda bulunan farklı disiplinlere de sahnesini açıyor. Kukla ve maske atölyeleriyle de adından sıkça söz ettiren sahne, kuşkusuz bu alanda Kadıköy’deki tiyatro atölyeleri arasında en iyilerden biri. Marat Sade, Köpek Kalbi, Angina Pektoris, Frida gibi oyunlarıyla Caferağa Mahallesi’nde bulunan sahne, Soner Sokak No:15/B Bahariye’de seyircilerini bekliyor.

http://www.kucuksalon.com/

Entropi Sahne

Entropi sahne, 2015 yılında multi disipliner bir yaratım alanı oluşturmak için kuruldu. Tiyatro oyunlarının, müzik performanslarının ve stand-up’ların gerçekleştirildiği sahne, Osmanağa mahallesi, Piri Çavuş Sokak, No: 6/1 adresinde bulunuyor. Güncel oyunları arasında Git Gel Dolap, X ve 29. Saat bulunuyor. Senaryo yazarlığı eğitimleri de veren Entropi Sahne, Kadıköy’deki sevilen özel tiyatrolardan biri.

https://entropisahne.com/

Altkat Sanat

Kadıköy Moda caddesi üzerinde bulunan Altkat Sanat, 35 numarada Huzur Palas Pasajı’nın alt katında yer alıyor. 50 kişi kapasiteli sahnede; temel tiyatro, konservatuara hazırlık, pandomim, çağdaş dans, yaratıcı yazarlık gibi eğitimler de veriliyor. Dönüşüm, Kırkbir, Anne Frank’ın Hatıra Defteri ve Böyle Buyurdu Zerdüşt en güncel oyunları.

http://www.altkatsanat.com/

Alternatif tiyatrolar ve black box sahne tercihleri…

KarmaDrama

Yolculuğuna Beyoğlu’da başlayıp, yuvaya Kadıköy’e dönen bir yer KarmaDrama… Maksimum 40 kişilik kapasitesiyle düz ayak samimi bir oda tiyatrosu konseptini seyircileriyle buluşturan sahne, eğitim, genç, çocuk, dans ve kitap ana başlıkları altında faaliyet gösteriyor. Kadıköy’de tiyatro kursu arayanlar için de önemli bir alternatif oluşturmuş olan KarmaDrama sahnesine ulaşım da bir hayli kolay. Kadıköy Söğütlüçeşme metrobüs durağından indikten sonra beş dakika içerisinde kendinizi KarmaDrama Sahnesinde bulabilirsiniz. Güncel oyunları olan Eşek Arıları ve Deliliğe Övgü için Derici Zeynel Sok. No: 8/A, Söğütlüçeşme adresini not etmekte fayda var.

http://www.karmadrama.com/

Koma sahnesi

Kadıköy’de bulunan tiyatroların çiçeği burnunda sahnesi: Koma sahnesi! Derici Zeynel sokak No:15 adresinde KarmaDrama’nın karşısında yeni açılmış olan Koma Sahnesi; tiyatro, sinema ve müzik alanlarında etkinlikler yapan bir gösteri evi. Düz ayak bir stüdyo sahne konseptiyle tiyatro oyunlarında 50-70 kişi ağırlayabiliyor. Güncel oyunları ise şu şekilde: Rosmersholm, Acqua Minerale, Bahane.

http://komasahnesi.com/

İstanbulimpro

2013 yılında Kadıköy’de pasajın içerisindeki bir kahvehaneden dönüştürülerek açılan İstanbulimpro, performanslarını seyircinin aktif katılımıyla gerçekleştiriyor. İstanbulimpro, Kadıköy’deki tiyatro festivallerine de katkıda bulunuyor. Uluslararası İstanbul Doğaçlama Tiyatro Festivali ve Uluslararası İstanbul Hikaye Anlatıcılığı Festivali’nin organizasyonunu ve ev sahipliğini üstlenen İstanbulimpro, Halitağa caddesi 28 numarada bulunan Şadırvan Pasajı’nın içerisinde tiyatroseverlerle buluşuyor.

https://www.istanbulimpro.com/

KADIKÖY, BÜYÜK SAHNELERE DE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Oyun Atölyesi: Her bir köşesinde başka bir tiyatroyla karşılaşabileceğiniz Kadıköy sokakları büyük salonlara da ev sahipliği yapıyor. Kurulduğu 2002 yılından beri seyircisi eksik olmayan Oyun Atölyesi bunlardan biri. Dr. Esat Işık caddesi, No:3 Moda’da bulunan Oyun Atölyesi, Kral Lear, Araba Kullanmayı Nasıl Öğrendim, Daha İyi Günlerimiz Olmuştu oyunlarının da sahibi.

Moda Sahnesi: Bir diğer büyük salon sahibi tiyatro da Moda Sahnesi. 12 kişinin bir araya gelerek oluşturduğu Moda Sahnesi, değişik boyutta ve işlevde üç ayrı salonda seyircilerle buluşuyor. Yeni Bir Şarkı, Ver Parayı, Hisler Arşivi: İstanbul oyunlarını izlemek istiyorsanız Caferağa mahallesi General Asım Gündüz caddesi Halil Etham sokak. No: 34/27 Moda Sahnesi’nin adresi.

Duru Tiyatro: 2005 yılında kurulan Duru Tiyatro’da büyük kapasiteli sahneye sahip olan tiyatrolardan bir diğeri. Caferağa mahallesi Dr. Esat Işık caddesi No:68 Moda’da seyircilerle buluşan Duru Tiyatro, Yüzleşme ve Polisler oyunlarıyla Kadıköy seyircisinin vazgeçilmezleri arasında.

Tiyatro Ak’la Kara: Bahariye caddesinin tam ortasında bulunan Tiyatro Ak’la Kara ise 2011 yılında kuruldu. Radyatro Show, Karımın Kocası ve On Küçük Zenci oyunlarıyla Bahariye No:92 Akyıldız Pasajı’nda tiyatroseverlerle buluşuyor.

Baba Sahne: 2017’de açılan Baba Sahne’de büyük salonlu Kadıköy özel tiyatroları arasındaki yerini aldı. Bahariye caddesi Sakızgülü sokak No:31/37 adresinde seyirciyle buluşan Baba Sahne, Don Kişot’um Ben, Kanlu Komedya “Caligula”, Bir Baba Hamlet, Aşk Ölsün oyunlarıyla beğenileri topladı.

KAFE VE SAHNESİ BİR ARADA OLAN MEKANLAR

Kadıköy’de sanat sınır tanımıyor. Büyük salonlar ve alternatif sahneler şöyle dursun, samimi ortamlarıyla küçük sahnelere ev sahipliği yapan mekanlar da var. Bahane Kültür Salon, Living Room, Kılçık Mekan, Taşra Kabare Mekan, Cafe Theatre bunlardan yalnızca birkaçı. Stand-up gösterileri, hikaye anlatıcılığı ve tek kişilik tiyatro oyunları için Kadıköy’deki tiyatroseverleri bekliyor.

Paylaş!