Yayınlanma Tarihi: 19/11/2021 |3.9 min read |

Kadınlar Anlatıyor

10 Saniye, Küvetteki Gelinler, Suzy Storck ve birçok oyun, bu sezon sahnede kadınları anlatıyor. Bazıları ev içi şiddete maruz kalmış, bazıları ise erkek egemen toplum yüzünden kendi içsel yolculuklarına henüz çıkabilmiş bu kadınların hikayeleri topluma dair bir şeyler söylüyor.

Sahnelerde kadın konulu tiyatro oyunlarını görmek, gün geçtikçe artan kadın cinayetleri ve kadına şiddet olaylarını göz önüne alındığında büyük önem taşıyor. Bu oyunların bir diğer önemli yanı da Küvetteki Gelinler oyuncularından Hazal Türesan’ın bir röportajında belirttiği gibi şiddeti şiddetle anlatmaması.

İşte bu sezon kadın hikayelerini ele alan tiyatro oyunlarından bazıları…

Gerçeği Aramak Ya Da Kaybetmek: 10 Saniye

Yan Etki yapımı olan 10 Saniye, Erdi Işık’ın yazdığı ve Serkan Üstüner’in yönettiği bir oyun. Algı Eke ve Nergis Öztürk’ün oyunculuklarını üstlendiği bu oyun sadece iki kadının “şiddet, taciz ve etiket” gibi kavramları irdelediği bir oyun değil. Aynı zamanda bu kavramların çocuk psikolojisi üzerindeki etkilerini ve toplumda özellikle anne ve öğretmenlere dayatılan “kutsallık” algısını da sorguluyor. Bu sezonun kadın konulu tiyatro oyunlarından 10 Saniye, gerek oyunculuk performansıyla gerek hikayesiyle dikkat çekiyor.

Oyun seansları için buraya tıklayabilirsiniz.

Sorulması Gereken Şeyler Var: Bir Istakozu Öldürmenin En İnsancıl Yolu

 Bir Istakozu Öldürmenin En İnsancıl Yolu, Germinal Tiyatro’nun “Sessize Alınan Hikayeler” konsepti içinde anlattığı ilk hikaye. Kadına şiddetle ilgili tiyatro metinleri etrafında şekillenen konseptin ilk oyunu Deniz Ekinci tarafından çevrildi ve yönetildi. Oyunun yazarı ise Akciğer oyunuyla bilinen Duncan Macmillan.

Evrim Doğan’ın canlandırdığı Loretta karakteri, haberlerde duyduğu pedofili mağduru çocukların hikayesini anlatırken kendi hikayesini sorgulayarak yaşadığı tacizin farkına varıyor. 45 yaşında bir markette dolaşırken 14 yaşındayken uğradığı tacizin farkına varan Loretta geçmişine dair bit yolculuğa çıkarken bugününü ve geleceğini de sorguluyor.

Oyun seansları için buraya tıklayabilirsiniz.

Üç Kadının Tek Hikayesi: Küvetteki Gelinler

 Bu sezonun kadına şiddetle ilgili tiyatro metinleri arasında en etkileyici olanlarından biri de Küvetteki Gelinler. Tatbikat Sahne’nin prömiyerini 7 Ekim 2021 tarihinde İstanbul’da yaptığı Küvetteki Gelinler oyununun yönetmeni Erdal Beşikçioğlu ve yazarları Beth Graham, Charlie Tomlinson ve Daniela Vlaskalic. Hazal Türesan, Selin Zafertepe ve Naz Göktan’ın oyuncu olarak yer aldığı yapımda üç kadının aynı adam tarafından sistematik olarak uğradığı fiziksel ve psikolojik şiddet konu alınıyor.

Hem izleyenlerin hem de Küvetteki Gelinler oyuncularının soluğunu kesen küvet dekoru ise oyunun öne çıkan özelliklerinden biri. Barış Dinçel tarafından tasarlanan dekor ve oyunculuk performansları izleyenleri uzun süre etkisi altına alıyor.

Erkek Egemenliğine Bir Başkaldırı: Uyandığımda Sesim Yoktu

Anne Sexton, Sharon Olds, Amy Gerstler ve Sylvia Plath’in yazılarından esinlenerek oluşturulan Uyandığımda Sesim Yoktu, Amy Nostbakken ve Norah Sadava tarafından kadınların sesini duyurmak amacıyla yazılmış. Bu Yapım tarafından ortaya konan oyunun yönetmeni ise Tamer Levent. Burcu Görek ve Dilara Gül’ün oynadığı Uyandığımda Sesim Yoktu, baskılanmış, sesi kısılmış ve hatta katledilmiş kadınların hikayelerini anlatarak seoznun kadına şiddetle ilgili tiyatro metinleri arasında ön plana çıkıyor. Oyunun sonunda cevapsız kalan sorular, oyun boyu süren “afallama” hissini oyun sonrasına da taşıyor.

Oyun seansları için buraya tıklayabilirsiniz.

Vazgeçişlerin Anlatısı: Suzy Storck

Yeni Metin Projesi kapsamında çevrilen Suzy Storck’un yazarı Magali Mougel, yönetmeni ise Kemal Aydoğan. Moda Sahne’nin bu sezondaki kadın konulu tiyatro oyunlarından Suzy Storck, gündelik işlerini her zamanki ritmiyle devam ettiren bir kadının uyanışını, geçmişteki vazgeçişlerini ve birey olarak var olamama hikayesini ele alıyor. Aybanu Aykut, Reyhan Özdilek, Çağlar Yalçınkaya ve Mert Şişmanlar’ın yer aldığı oyun, bir kadının kendinin farkına varma hikayesini seyirciye sunuyor.

Paylaş!