Yayınlanma Tarihi: 17/11/2021 |3.5 min read |

Kamera Önü Oyunculuk ve Tiyatro Oyunculuğu Arasındaki 9 Fark

Konservatuar bölümünden mezun olduktan sonra oyuncuların önünde iki seçenek bulunuyor. Dileyen dizi, sinema veya reklam işlerine yönelerek kamera önü oyunculuğu seçebilirken dileyen sahneden uzak kalmamak için tiyatro oyunculuğunu seçebilir. Bu iki oyunculuk esasında aynı temellere sahip olsa da kamera önü oyunculuk teknikleri ve tiyatro teknikleri bakımından birbirinden ayrılır.

Kamera Önü Oyunculuk Nedir? 

“Kamera önü oyunculuk” nedir sorusunun cevabı aslında oyunculuk nedir sorusunun cevabıyla temelde benzer. Oyunculuk en nihayetinde rol yapabilmeye dayanır. Her oyuncu jest, mimik, duygu, tonlama, mizansen, replik, ses ve nefes kontrolü, duruş ve karakter analizi gibi oyunculuk eğitiminde öğrenilen temelleri benimsemeli. Kamera önü oyunculuk eğitiminde ise kamera takibi, kadraj bilgisi, kadraja giriş çıkış ve senaryo okuma gibi farklı dersler de verilir. Peki kamera önü oyunculuğu ve tiyatro oyunculuğu arasındaki farklar nelerdir?

  1. Oyuncunun duruşu farklılık gösterir. Oyuncunun duruşu kamera önü oyunculuğunda kamera açılarına göre ayarlanırken tiyatro oyunculuğunda oyuncunun seyirciye doğru oynaması beklenir.
  2. Kamera önü oyunculuğunda oyuncu sürekli kameranın hareketlerini takip etmelidir.
  3. Tiyatro oyuncularının sahnede olabildiğince doğal olması beklenir. Kamera önü oyunculuğunda ise doğallıktan çok kamera önü oyunculuk teknikleri aranır.
  4. Oyuncu kostümleri ve makyajı tiyatro oyunculuğunda sahnenin ışık tasarımına göre belirlenir. Kamera önü projelerde kostümler genelde sponsor firmalar tarafından seçilirken ışık tasarımıyla da görüntü yönetmeni ilgilenir.
  5. Kamera önü oyunculuğunda çekim sırasında oyuncuyla iletişimde olan kişiler genelde set amirleri ve asistanlardır. Tiyatro oyunculuğunda ise oyun sırasında oyun kendi duruşunu ve diyaloglarını diğer oyunculara ve oyunun gidişatına göre şekillendirir. Ne kadar provalarda yönetmenle sıkı bir iletişim halinde olsa da oyuncu, oyun sırasında çevresine bağlı olur.
  6. Tiyatro oyunculuğu, oyuncuyu doğaçlama yapma konusunda teşvik eder. Sahnelenen oyunlarda oyuncuların sıkça doğaçlamaya başvurduğu görülür. Bunun aksine kamera önü oyunculuğunda senaryo dışına çıkılmaz ve doğaçlama yapılmaz, eğer yönetmen özel olarak istemediyse.
  7. Jest ve mimikler tiyatro oyunculuğunda önemli rol oynar. Yine de bunları abartılı bir şekilde kullanmasına gerek olmayabilir. Kamera önü oyunculuğunda ise jest ve mimiklerin kullanımı özellikle yakın çekimlerde daha belirgin olmalı.
  8. Tiyatro oyuncusu sesini öyle iyi ayarlamalıdır ki sesi tüm salon oyuncunun sesini duyabilsin.
  9. Ve tabii ki tiyatro oyunculuğunda sahnede yapılan hatayı düzeltmek mümkün değil. Böylesi durumlarda oyuncu durumu doğaçlayarak kurtarabilir. Kamera önü oyunculukta ise yapılan hataları, tekrarlanan çekimlerle düzeltmek mümkün. Bu sebeple dizi setlerinde oyuncular çok fazla vakit geçirebiliyor.

Kamera Önü Oyunculuk Teknikleri Nelerdir? 

Kamera önü oyunculuk eğitimlerinde oyuncuların kamera karşısında daha rahat hissetmesini sağlayarak yeteneklerini daha iyi sergilemelerine yardımcı olan belli başlı teknikler sunulur. Tabii oyuncu sadece bu teknikleri kullanmamalı ve her zaman daha yeni yaklaşımlara açık olmalı.

Öncelikle kamera önünde sergilenecek karakterin analizi iyi yapılmalı. Metin ve karakterin bağı incelenmeli. Role çalışırken oyunculuk eğitimindeki doğaçlama tekniklerinden yararlanılabilir. Beden kontrolü hem sahnede hem kamera önünde çok değerli. Kamera önü için özel beden dili dersleri alınmalı.

Oyuncu kendi fiziğinin farkında olmalı ve fiziki özelliklerini kendi lehine kullanabilmeli. Eğer özel bir yönetmenden audition teklifi geldiyse bu yönetmenin diğer işlerine aşina olmak adına izleyebilir. Böylece yönetmenin kafa yapısını daha iyi anlayıp performansını ona göre ayarlayabilir.

Oyuncunun set içinde en dikkat etmesi gereken şey konsantrasyon. Bir oyuncunun konsantrasyonunun kuvvetli olması diğer kamera önü oyunculuk tekniklerini uygulayabilmesi için de önemli.

Kaynak:
www.zkmsanat.com
www.sinemaakademi.com

Paylaş!