Yayınlanma Tarihi: 18/09/2020 |5.5 min read |

Online tiyatro bileti alırken nelere dikkat etmeli?

Teknolojinin getirdiği yeniliklerden biri de online alışveriş. Pek çoğumuz internet üzerinden tek tıkla alışverişimizi yapıyor, alışverişin zamanını kısaltıyoruz. Gıdadan giyime, market alışverişinden bilet alışverişine kadar her alanda kullandığımız online platformlar hayat kurtarıyor. Peki online bilet alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini biliyor muyuz?

Güvenli bir sitede olduğunuzdan emin olun

Online alışveriş siber dolandırıcıların en çok yararlandığı alanlardan biri. Türkiye’de her yıl 10-15 milyon kişi siber suçlardan mağdur oluyor. Bunların içerisinde kimlik hırsızlığı, kredi kartı dolandırıcılığı ve virüsler en çok karşımıza çıkan tehlikeler. Bunun için öncelikle alışveriş yapılan, bilet satın alınan web sitesinin güvenli olduğundan emin olmak gerekiyor. Sitenin güvenli olduğunu anlamak oldukça önemli. Güvenli web siteleri nasıl anlaşılır?

 • Adres çubuğundaki güvenli ibaresini kontrol edin. Web sitesinin güvenlik durumu tarayıcının adres çubuğundan anlaşılıyor. “Güvenli” bir web sitesi birçok tarayıcıda adresin solunda yeşil bir kilit simgesiyle gösteriliyor. Ayrıca kilide tıklayarak bağlantının güvenli olup olmadığı detayını görebiliyorsunuz.
 • Web sitesinde fazla reklam varsa dikkat edin. Girdiğiniz sitede sayfayı kaplayan, otomatik sesler çıkaran ve başka sitelere yönlendiren çok fazla reklam varsa o sitenin güvenilirliğini sorgulamalısınız.
 • Web sitesinin bağlantı türüne bakın. Adres çubuğunda “https” ile başlayan web siteleri “http” ile başlayan web sitelerinden daha güvenilirdir, “https” ile başlayan web siteleri güvenlik sertifikasına sahiptir.
 • Web sitesinin ismine dikkat edin. Girdiğiniz web sitesi aradığınız web sitesini taklit eden bir site olabilir. Birden fazla tire ve sembol bulunan siteler, “o” harfi yerine rakamla sıfır kullanılan sahte siteler uzak durulması gereken sitelerdir.
 • Bilinen web sitelerini kullanmaya çalışın. Örneğin; bir tiyatro bileti alacaksanız ve gideceğiniz tiyatro kendi sitesinden bilet satıyorsa güvenli olduğundan emin olabilirsiniz. Ya da Biletix, tiyatrolar.com, biletinial gibi bilinen online bilet siteleri kullanabilirsiniz.

Kredi kartı kullanımına dikkat!

Kredi kartı bilgileri siber saldırıların en çok odaklandığı konu. Bu yüzden bilet alırken kredi kartı bilgilerinizin güvende olduğundan emin olmalısınız. İşte dikkat etmeniz gereken birkaç nokta:

 • Kredi kartı bilgilerinizi kaydetmeyin. Alışveriş yaptığınız site ne kadar güvenilir olursa olsun, kullandığınız cihaz güvenli olmayabilir. Bu yüzden hiçbir zaman kredi kartı bilgilerinizi daha sonra kullanmak üzere kaydetmeyin.
 • 3D Secure ödeme seçeneğini seçin. Ödeme yaparken 3D Secure yani sms onay koduyla bilet satın alma işleminizi yaparsanız bilgilerinizin güvenliğini sağlamış olursunuz.
 • Sanal kart kullanın. Orijinal kredi kartınızın kopyası olan ancak limitini daha kolay düzenleyebildiğiniz bu yolla güvenle tiyatro biletini alabilirsiniz.

Tiyatro bileti seçiminde detaylar

Bilet satın alacağınız platformun güvenli olduğundan eminseniz ve kredi kartı kullanımı konusunda gereken önlemleri aldıysanız geriye istediğiniz oyuna bilet almak kalıyor. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken bazı konular var.

 • Gitmek istediğiniz oyunun saat ve tarih detaylarını kontrol etmelisiniz. Biletix, tiyatrolar.com, biletinial ya da tiyatronun kendi web sitesinde seçtiğiniz oyunun gösterimleri ve seans bilgileri yer alır. Oyunun matine mi suare mi olduğu ya da nerede sahneleneceği gösterimden gösterime değişebilir. Oyuna bilet alırken mekan ve saat detaylarını atlamamak önemli. Bunun yanı sıra oyun suare olsa bile saati farklı olabilir. Birçok ekip oyunlarını 20:30’da oynamayı tercih etse de bu durumun sahneden sahneye farklılık gösterebileceği unutulmamalı.
 • Bilet satın alırken koltuk seçimi konusunda da farklılıklar olabiliyor. Eğer bilet satın alırken numaralı koltuk seçilebiliyorsa tercihinizi kendi isteğinize göre yapabilirsiniz. Ön sıra koltuklarının bilet fiyatlarının bazı sahnelerde daha pahalı olduğunu da unutmamak gerek. Eğer gideceğiniz oyun için numaralı koltuk düzeni bulunmuyorsa oyunun başlamasına yarım saat kala fuaye alanında olmanız, istediğiniz koltuğa oturma konusunda size avantaj sağlayacaktır.
 • İndirimli bilet konusuna gelince… Bazı tiyatrolar biletlerini kategorilere ayırıyor. Bu ayrım sahneye yakınlığa göre gruplandırılmış olabileceği gibi öğrenci ve tam olarak iki ayrı kategoriye de ayrılabiliyor. Eğer öğrenci bileti satın alınmışsa öğrenci kimliği oyuna giderken mutlaka yanınızda olmalı. Bunun yanı sıra bazı tiyatrolar konservatuvar ya da oyunculuk okuyan öğrencilere ücretsiz oyun izleme hakkı verebiliyor.

Kampanya ve fırsatları takip edin

Sezon içerisinde bazı oyunlar daha indirimli bilet fiyatlarıyla karşımıza çıkabiliyor. Tiyatro bilet fiyatlarında indirimlerin olduğu festivaller, özel gösterimler var. Bunun yanı sıra bazı tiyatrolar fırsat siteleriyle de çalışabiliyor. Tiyatro bileti kampanyalarından faydalanmak için Fırsatbufırsat ve Grupanya gibi siteleri takip edebilirsiniz. Bu tarz siteler anlaştığı tiyatro ve gösterimlere özel indirimler uygulayabiliyor. Ayrıca tiyatrolar kendi sosyal medya hesaplarından hediye bilet çekilişi de yapabiliyor. Bazen sorulan bir soruya cevap vermek ya da bir arkadaşınızı etiketlemek size hediye bilet olarak geri dönebiliyor.

Açık bilet uygulamalarına göz atın

Pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerden biri olan tiyatro, önümüzdeki sezon için açık bilet uygulamalarına başladı bile. Tiyatrolar sezonluk, aylık ya da belirli sayıda gösterimde kullanılmak üzere açık bilet satışları yapıyor. Sezonluk koltuk kiralayan tiyatrolar da var, destek bileti satan tiyatrolar da var. Örneğin Kumbaracı50 KumbaraKart adını verdiği beş biletlik, 20 biletlik ya da üç sezonluk kartlarla tiyatroseverlere avantajlı seçenekler sunuyor. Kadıköy Boa Sahne olarak biz de destek biletlerini satışa çıkardık. Avantajlı biletler Açık Bilet, Hatıra Bileti ve BOA Kart olarak üç farklı şekilde izleyicilerimizle buluşuyor. Tek oyunda kullanabileceğiniz Açık Bilet, sezon boyunca beş oyunda kullanabileceğiniz Hatıra Bileti ve sezonluk bilet BOA Kart ile oyunlar dışında atölyelere indirimli seminer ve söyleşilere ücretsiz katılabileceksiniz.

 

Paylaş!