Yayınlanma Tarihi: 01/10/2021 |3.8 min read |

Yeni Normalleşme Sürecinde Tiyatro Sahnelerinde Uygulanacak Kurallar

10 Eylül 2021 itibariyle Kadıköy Boa Sahne İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeye uygun olarak sahnesini açtı. Peki bu genelge hakkında neler biliyoruz?

Salgınla mücadelenin başarılı bir şekilde sürdürülmesi, salgının sebep olduğu risklerin  toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından en aza indirilmesi için hazırlanan genelge kalıcı ve sürdürülebilir bir normalleşme sürecini hedefliyor. Bu bağlamda alınan kararlar kamuya açık alanlarda PCR testi veya aşı zorunluluğu gibi uygulamaları beraberinde getiriyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede neler var?

6 Eylül Pazartesi tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan genelgeye göre tiyatro salonlarında uygulanan kapasite sınırlandırılması kaldırılmış bulunuyor. Yeni sezonda tiyatro salonları seyircilerine tam kapasite hizmet verebilecek. Peki tiyatrolarda PCR testi zorunlu mu?

Kapasite sınırlamasının kalkmasıyla birlikte PCR testi veya aşı zorunluluğu seyircilerin oyun izlemeye gelirken dikkat etmesi gereken noktalardan biri. Genelge kapsamında aşı sürecini tamamlamayan veya hastalığı geçirmemiş 18 yaş ve üzeri kişilerden tiyatro salonlarına girişte, azami 48 saat içerisinde yapılmış negatif PCR testi sunması artık zorunlu.

Tiyatro salonlarının yanında sinema, okul ve şehirler arası toplu taşıma ulaşımlarında da bu zorunluluk geçerli.

 

Hayat Eve Sığar uygulamasının güncel olmasına dikkat edin!

Bu kapsamda seyircilerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri de Hayat Eve Sığar uygulamasındaki izinler. Seyircilerin oyun öncesinde güncel olan Hayat Eve Sığar uygulamasının ayarlar bölümündeki aşı durumunu, risk durumunu ve hastalık durumunu gösteren gerekli izinleri vermiş olması gerekiyor.

Sezona ne kadar hazırız?

 

14 Ocak 2021 tarihinde başlayan aşılama süreci halen devam ediyor. 10 Eylül 2021 günü itibariyle birinci doz aşısını tamamlayan 51 milyon 139 bin 585 kişi bulunuyor. İkinci doz uygulanan kişi sayısı ise 39 milyon 861 bin 57.

Kadıköy Boa Sahne’nin salon kapasitesi nedir?

 

Kapasite sınırlamasının kalkmasıyla her sahne artık tam kapasite sezona devam edebiliyor. Kadıköy Boa Sahne de 140 kişiye kadar artırabilir koltuk kapasitesiyle seyircilerini bekliyor. Black Box tekniğiyle tasarlanan sahne modern ses ve ışık sistemi, iç mekan akustiği ve fuaye alanıyla hem seyirciye hem de ağırlanan ekiplere rahat bir ortam sağlıyor.

Bu sezon Kadıköy Boa Sahne’de neler var?

Boa Sanhe bu sezon üç atölye ve beş farklı tiyatro ekibini konuk ediyor. Bam yapımı Kader Can, Versus yapımı Kreutzer Sonat, Yan Etki yapımı 10 Saniye, Sfrpztf yapımı Eylül ve Alt Sane yapımı Sıfırla Bir Arasında eylül sezonunda Kadıköy Boa Sahne’de olacak!

Doğa Nalbantoğlu tarafından gerçekleştirilecek Harolab-Fiziksel Tiyatro Atölyesi 23 Eylül’de Chiara Giorda eğitmenliğindeki Modern Dans Atölyesi ise 25- 26 Eylül tarihlerinde Kadıköy Boa Sahne programında. Bu atölyelerin yanında Fringe 2021 Hybrid kapsamında Kendimi Çalıyorum adlı performans- atölye etkinliği de 26 Eylül’de Kadıköy Boa Sahne’de olacak.

Konuk ekip ve atölyelerin yanı sıra Kadıköy Boa Sahne’nin pandemi sürecinde çevrimiçi yayınladığı Boa Kısalar adlı projeden oyunlar fiziksel olarak sergilenecek. Lan! & Neme Lazım & Zürafalar Yüzemez 16 Ekim’de; Filiz & Eşek Ya Da İntikal & Lan! ise 11 Eylül’de seyircileriyle fiziksel olarak buluşuyor.

Sezonu açmışken Kadıköy Boa Sahne’nin etkinlik kurallarını bir kere daha hatırlatalım:

  • Bilet fiyatlarımızda ayrıca hizmet / basılı bilet bedeli vs. bulunmamaktadır.
  • Pandemi nedeniyle ilgili mevzuat doğrultusunda bilet alan kişiler tedbir ve kısıtlamalara uymak zorundadır (PCR testi ve/veya aşı zorunluluğu).
  • Oyunlarda 16 yaş sınır bulunmaktadır.
  • Öğrenci bileti alan müşterilerimiz etkinliğe girişte öğrenci kimliklerini ibraz etmek zorundadır.
  • Sahne içinde oyun esnasında kamera ve fotoğraf makinası kullanımı yasaktır.
  • Sitemizden bilet alan kişiler fiziksel bilet almasına gerek olmayıp üyelik mail adreslerine e-bilet tarafımızca gönderilecektir.

Paylaş!