Yayınlanma Tarihi: 22/11/2021 |3.6 min read |

Yaz Kızım: “Sanatla Geçen Koca Bir Ömür”

Zengin Mutfağı oyunuyla halen sahnelerde olan Şener Şen sinema ve tiyatroda gösterdiği unutulmaz performanslarla her kuşağın gözdesi. Kemal Sunal ile partner olduğu işlerle özellikle sevilen Şener Şen’in sanat yolculuğuna kısaca bir göz atalım.

 Köy Enstitüsü mezunu olan Şener Şen, 26 Aralık 1941 tarihinde dünyaya geldi. Trajediden komediye kadar birçok farklı türde yer alan oyuncu Ali Şen’in oğlu Şener Şen, oyunculuk hayatına başlamadan önce öğretmen olarak da çalıştı.

Babası gibi oyunculuk yapmak isteyen Şen, bu amacına ilk olarak tiyatro sahnelerinde başladı. Radyo tiyatroculuğu da yaptığı kariyerini sinemaya kadar taşıdı. Şener Şen Kabadayı, Eşkıya ve Arabesk gibi Türkiye sinemasının önde gelen yapımlarında yer aldı. 2005 yılında sinema tarihçisi ve eleştirmen Giovanni Scognamillo, Türk Sinemasında Şener Şen adlı çalışma ile Şener Şen’in oynadığı filmlerden müzikallere kadar birçok işe yer vererek oyuncu hakkında kapsamlı bir eser yazdı. 

Mutfağı Zengin Bir Usta: Şener Şen’in Oynadığı Tiyatro Oyunları 

Tiyatro hayatına İstanbul Şehir Tiyatroları’nda başlayan usta oyuncu Othello ve Cyrano de Bergerac gibi yabancı klasiklerde yer aldı. Bunun yanında Türkiyeli yazarlardan Haldun Taner’in Sersem Kocanın Kurnaz Karısı ve Vasıf Öngören’in Zengin Mutfağı gibi Türkiye tiyatrosunun en bilinen metinlerinde de kendini gösterdi.

Vasıf Öngören’in 1970 yılındaki 15 – 16 Haziran işçi eylemlerinden yola çıkarak yazdığı Zengin Mutfağı, halen DasDas yapımıyla sahnede. İlk olarak İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahnelenen oyun, zamanında büyük tepkilerle karşılaşmıştı. Şener Şen’in Pehlivan Lütfi karakterini oynadığı oyunun 1978 yılındaki provasında, oyuncular bombalı saldırıya uğradı. 2012 yılındaki Şehir Tiyatroları’ndaki bir temsilde ise bazı seyirciler küfürlü saldırı da bulundu. Konusu ve aldığı tepkilerle her dönem ön planda olan Zengin Mutfağı, aynı ekiple sinemaya da taşındı.

Şener Şen’in yer aldığı tiyatro oyunlarından biri de Haldun Taner’in fenomen eseri Keşanlı Ali Destanı. Sahnelendiği ilk tarihten bugüne kadar popülerliğini koruyan metin aynı zamanda sinemaya da uyarlandı. Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde, Amerika’da ve Lübnan’da sahnelenen Keşanlı Ali Destanı, Şener Şen’in oynadığı önemli tiyatro metinlerinden. Schaubühne Berlin tarafından yapılan temsilinde Şener Şen yer alırken oyunun farklı tiyatrolardan yapımları da mevcut.

Şener Şen’in En Son Filmi Yol Ayrımı 

Şener Şen’in oynadığı filmler arasında Gönül Yarası, Arabesk, Kabadayı ve Eşkıya gibi Türkiye sinemasının önemli yapımları bulunuyor. Oyuncu, özellikle Yeşilçamın sevilen yapımları Hababam Sınıfı, Kibar Feyzo ve Çöpçüler Kralı gibi Kemal Sunal ile partner olduğu filmlerle seyircinin sevgisinin kazandı.

Usta oyuncu başrollerini Kemal Sunal ve Ayşen Gruda’nın paylaştığı Çöpçüler Kralı’ndaki Şakir rolüyle Altın Portakal’da en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü alırken Muhsin Bey adlı işiyle en iyi erkek oyuncu ödülünü aldı. Sinema hayatının başında “düzenbaz ve dolandırıcı” karakterler oynayan Şener Şen, Namuslu filmiyle “iyi, dürüst ve saf” karakterlerin de üstesinden gelebildiğini gösterdi. Başar Sabuncu’nun yönetmeni olduğu film, aynı zamanda Şener Şen’in başrol olarak yer aldığı ilk film.

İki buçuk milyon aşkın seyirciyi sinema salonlarına getiren Eşkıya Şener Şenin rol aldığı ve Türkiye sinemasında devrim yaratan filmler arasında yer alıyor. Uğur Yücel’in de oyuncu kadrosunda bulunduğu film, 1980’li yıllardan itibaren büyük bir düşüş yaşayan Türkiye Sineması açısından önemli bir çalışma.

Şener Şen’in en son filmi Yol Ayrımı ise 2017 yılında yönetmen ve senarist Yavuz Turgul tarafından beyaz perdeye taşındı. Yol Ayrımı filmiyle Şener Şen, geçirdiği trafik kazası sonrası hayata yeniden tutunmaya çalışan bir karakteri canlandırıyor.

Paylaş!