Yayınlanma Tarihi: 01/12/2021 |3.7 min read |

Yurt Dışındaki En İyi Oyunculuk Okullarından Bazıları

Yurt dışındaki en iyi oyunculuk okulları denildiğinde direkt akla gelen isimler Lamda ve Rada gibi okullar oluyor. Bunun dışında dünyanın farklı yerlerinde kaliteli oyunculuk eğitimleriyle öne çıkan okullar mevcut.

Türkiye’de hem devlet hem de vakıf üniversitelerinde oldukça kapsamlı oyunculuk eğitimleri veriliyor. Buradan mezun olan oyuncu adayları kendileri daha fazla geliştirmek ve farklı teknikler keşfetmek için yurt dışında oyunculuk eğitimi veren üniversiteleri tercih edebilir. Böylesi bir arayışta olanlar için dünyanın en iyi oyunculuk okullarından bazılarını listeledik.

Londra Müzik ve Drama Sanatları Akademisi / London Academy of Music and Dramatic Arts (LAMDA)

 Görsel Kaynak: https://www.lamda.ac.uk/

160 yıllık bir tarihe sahip LAMDA, dünyanın en iyi oyunculuk okulları arasında gösteriliyor. Haluk Bilginer’in de mezunları arasında olduğu Londra’daki okul lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler veriyor. LAMDA müzik, performans sanatları ve drama gibi kapsamlı bir ders içeriğine sahip. Öğrencilerine mezun olduktan sonra istedikleri alanda iş bulma garantisi sunuyor.

Nisan 2021 tarihi itibariyle LAMDA mezunları beş akademi ödülü, sekiz SAG ödülü, 12 Tony, 15 Emmy, 19 Altın Küre, 21 BAFTA ve 38 tane Olivier ödülü aldı.

Kraliyet Drama Sanatları Akademisi / Royal Academy of Dramatic Art (RADA)

Görsel Kaynak: https://www.rada.ac.uk/student-life/

Drama Okulları Federasyonu kurucu üyelerinden RADA dünyanın en iyi oyunculuk okulları listesinde olması gereken kurumlardan. 1904 yılında Sir Herbert Beerbohm Tree tarafından kurulan RADA uzun bir geçmişe sahip.

RADA, yurt dışındaki en iyi oyunculuk okulları arasında olmak birlikte beş tiyatro ve bir sinema salonu bulunuyor. İngiltere’de bulunan okulun endüstri ortakları arasında ise Warner Bros yer alıyor. Lisans ve lisansüstü seviyesinden önemli derslerin verildiği okulun 2016’ya kadar başkan yardımcısı Alan Rickman idi. RADA’nın yönetimi şimdilerde Edward Kemp’e ait. David Bradley ve Ralph Nathaniel Fiennes okulun önemli mezunları arasında.

Ulusal Drama Sanatları Enstitüsü / National Institute of Dramatic Arts (NIDA)

Görsel Kaynak: https://www.nida.edu.au/about-nida/galleries#

Şimdilerde yurt dışındaki en iyi oyunculuk okulları arasında gösterilen Ulusal Drama Sanatları Enstitüsü 1959 yılında açıldığında sadece 23 öğrencisi ve iki personeli vardı. Avustralya’da bulunan NIDA, oyunculuk, yazarlık, yönetmenlik, sahne yapımı, teknik tiyatro, ses, kostüm, sahne donanımı, yapım tasarımı ve kültürel liderlik gibi konularda lisans, yüksek lisans ve mesleki düzeyde dersler veriyor.

Kampüs içinde stüdyo ve prova alanlarına ek olarak altı tane profesyonel performans mekanı bulunuyor. Okulun önemli mezunları arasında Cate Blanchett, Mel Gibson ve Miranda Otto bulunuyor.

Berlin Sanat Üniversitesi / Universität der Künste Berlin (UdK Berlin)

Görsel Kaynak: https://www.udk-berlin.de/studium/

Berlin’in en eski üniversitelerinden Udk Berlin, oyunculuk eğitimi veren üniversitelerden biri. Şehirde bulunan üniversitelerin en küçüğü olan UdK Berlin aynı zamanda Almanya’da isminde “üniversite” geçen iki sanat okulundan biri. Okulda görsel Sanatlar, Tasarım, Müzik ve Tiyatro olmak üzere dört farklı fakülte bulunuyor.

Tiyatro fakültesinin altında ise ses/müzik tiyatrosu, tiyatro, müzikal – şov, sahne tasarımı, sahne kostümü, sahne yazarlığı ve tiyatro pedagojisi olmak üzere yedi farklı bölüm yer alıyor. Yaklaşık üç bin beş yüz öğrenciye sahip UdK Berlin, yurt dışındaki en iyi oyunculuk okulları arasında gösteriliyor.

Zürih Sanat Üniversitesi / Zürcher Hochschule der Künste (ZHdK)

 Görsel Kaynak: https://www.zhdk.ch/departemente/ddk

İsviçre’nin en büyük sanat okulu olan ZdHK, iki bin beş yüz öğrenciye sahip. 2007 yılında iki farklı sanat okulunun birleşmesiyle oluşan ZdHK yurt dışında oyunculuk eğitimi veren üniversiteler arasından kapsamlı ve pratiğe dayalı eğitimiyle öne çıkıyor. Sanat, tasarım, müzik, sanat eğitimi, tiyatro, film, dans ve disiplinler arası çalışmalarda lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitimler veren okulun önemli mezunları arasında Bruno Ganz ve Xavier Koller bulunuyor.

Paylaş!