Yayınlanma Tarihi: 04/05/2021 |4.2 min read |

Katılmanız Gereken 7 Tiyatro Festivali

Tiyatroyu bu kadar özel kılan, hem sahnedeki oyuncular arasındaki hem de oyuncularla seyirciler arasındaki etkileşimdir. Tiyatro festivalleri bu ham, yaratıcı enerjiyi farklı topluluklar, yönetmenler ve ziyaretçilerle fikir alışverişinde bulunarak, birbirlerinden öğrenerek ve ilham alıp vererek çoğaltır. Siz de bu önemli etkinliklerle festival ruhunu yaşamak istiyor olabilirsiniz. İşte, mutlaka katılmanız gereken 7 tiyatro festivali…

1.   Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali

1989’dan beri İKSV tarafından düzenlenen festival, 2001 senesinden bu yana her iki yılda bir gerçekleşiyor. Ayrıca, 2001 öncesinde ise her sene yapılmaktaydı. Atölye çalışmalarına, konferans, seminer ve sergi gibi etkinliklere yer veren organizasyona, dünyanın birçok ülkesinden çeşitli tiyatro toplulukları da eşlik ediyor. Festival, ülkemizin kültür ve sanat başkenti olarak öne çıkan İstanbul’da yapılıyor. Eğitici, öğretici ve bilgilendirici birçok etkinlik festivale eşlik ediyor. Bu organizasyonda gençleri desteklemek adına Genç Tiyatro bölümü de var. Böylece genç tiyatro gruplarına festivale dahil olarak yeteneklerini sergileme şansı tanınmaktadır.

2.   Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali

Her sene genelde Mayıs ayında düzenlenen festival, Karadeniz’in gözde şehirlerinden biri olan Trabzon’da yapılıyor. Kültür, sanat ve edebiyat kenti olarak öne çıkan Trabzon’da Devlet Tiyatrosu’nun önemi bir hayli fazladır. Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun gerçekleştirmiş olduğu bu festivale Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere ek olarak; tüm dünya ülkeleri davet ediliyor. Festivalde dans gösterileri, tiyatro oyunları, sergiler ve panel etkinlikleri de düzenlenmektedir.

3.   Üvercinka Tiyatro Festivali

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan etkinlik, 7-16 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Van’da yapılacak olan bu özel festival, şehirdeki tiyatro severlerin büyük bir heyecanla beklediği organizasyonlardan birisidir. Ayrıca, Üvercinka Kültür ve Sanat Merkezi’nin önderliğinde gerçekleşecek olan Üçüncü Üvercinka Tiyatro Festivali, Van Devlet Tiyatrosu’nda yapılacaktır. Siz de Van’da unutulmaz bir tiyatro festivaline katılmak istiyorsanız; bu etkinliği kaçırmamanızı tavsiye ederiz!

4.   Devlet Tiyatroları Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali

Günümüz tiyatrosunu geçmişin sahnesinde sergilemeyi amaç edinen organizasyon, önümüzdeki senelerde antik tiyatrolarda yapılacaktır. Ülkemizin sanatsal, tarihi ve kültürel dokusunu global platforma taşımayı hedefleyen Devlet Tiyatroları Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali, tiyatro tutkunlarının kaçırmaması gereken festivaller arasında yer alıyor. Etkinlik, bu yıl 16-26 Mayıs 2021 tarihlerinde Antalya’nın Serik ilçesinde gerçekleşecek.

5.   Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali

Tiyatro severlerin her yıl büyük bir heyecanla beklediği festivallerden biri de Kadıköy Belediyesi’nin ev sahibi olduğu etkinliktir. Binlerce insanın ilgisini çeken bu festival, Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da düzenlenecektir. Ayrıca etkinlik için biletler; Kozyatağı Kültür Merkezi, Caddebostan Kültür Merkezi ve Süreyya Operası gişelerinden temin edilebiliyor. Festival bu sene 28 Haziran/11 Temmuz 2021 tarihlerinde yapılacaktır.

6.   Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali

Eskişehir’deki Şehir Tiyatrolarının düzenlemiş olduğu organizasyon, 2006 senesinden bu yana devam ediyor. Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, her sene daha fazla insana erişiyor ve global olarak da ilgiyle karşılanmaktadır. Uluslararası pek çok tiyatro topluluğuna ev sahipliği yapan etkinlik, ülkemizde ve dünyada sergilenen çocuk ve gençlik tiyatrosu oyunlarını Eskişehir’e taşıyor. Festival bu yıl 22-28 Mayıs 2021 tarihlerinde yapılacaktır. Etkinlik hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYINIZ!

7.   İstanbul Fringe Festival

Keşfedilmemiş, alternatif ve sınır gibi anlamlara gelen Fringe’nin öyküsü, 1947’lere uzanmaktadır. O sene Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olan sekiz ekip, gösterilerini ayrı bir köşede sergiler ve o günden bu yana bu oluşum, tüm dünyada popüler olan bir festivale ilham verir. Bununla birlikte, günümüzde Fringe Festivalleri dünyanın birçok kentinde yapılır ve ortalama 20 milyon kişiyle buluşur. İşte bu özel festivalde yenilikçi, yaratıcı ve çağdaş sanatçılar yaptıkları işleri tüm dünyaya sergilerler. İstanbul Fringe Festival de bu organizasyonlardan biri. Festival bu sene online olarak 18-26 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleşecek. Dans, çeşitli tiyatro gösterileri, performans, söyleşiler ve kapanış partisi gibi birçok etkinlik yapılacaktır. Üstelik, tüm atölyeler ve gösteriler ücretsiz şekilde sunulacaktır.

Paylaş!