Yayınlanma Tarihi: 30/04/2021 |6.2 min read |

Tiyatro ile İlgili Filmler: Tiyatro Severlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Sinema Filmi

Evde olduğunuz zamanlarda yapılabilecek en iyi şeylerden biri de gerçekten harika bir film izlemek. Siz de tiyatro tutkunuysanız tiyatro ile ilgili filmler ilginizi çekecektir. Tiyatro oyunları, müzikal ve tiyatroya dair hikayeler, her daim sinemanın tarihsel bir parçası olmuştur. Bu yazıda, tiyatroyla bir şekilde ilgisi bulunan en popüler yapımlara yer verdik. İşte, tiyatro tadında filmler…

10. Into the Woods / Sihirli Orman (2014) IMDb: 5,9

Sihirli Orman filmi, Rob Marshall tarafından yönetilmiştir. Müzikal/fantastik türünde olan film, Stephen Sondheim ve James Lapine imzası taşıyor. Broadway müzikalinden sinemaya uyarlanan filmin başrollerinde ise Anna Kedrick, Chris Pine ve Meryl Streep gibi isimler var.

Stephen Sondheim’ın efsanevi Broadway müzikalinden beyaz perdeye uyarlanan bu fantastik film, yaratıcılık ve destansı bir macera duygusu ile klasik peri masalı gibi bir izlenim bırakıyor. Ayrıca yıldız oyuncu kadrosunun unutulmaz performansları ise bu filmi izlemeniz için iyi bir neden.

9. Dreamgirls / Rüya Kızlar (2006) IMDb: 6,5

Bu ikonik müzikal filminin yönetmenliğini Bill Condon üstleniyor. Senaryosu Tom Eyen ve Bill Condon tarafından yazılan filmde Beyonce, Jamie Foxx ve Eddie Murphy gibi başarılı oyuncuların üstün performanslarına şahit oluyoruz.

En önemlisi; Dreamgirls, 1981-87 seneleri arasında tam olarak 1522 defa performans sergileyen Rüya Kızlar isimli grubun öyküsünü beyaz perdeye yansıtıyor. 1960’ların başında pop listelerinin lideri olan üçlünün, o dönemlerdeki kendi kişisel mücadeleleri filme konu oluyor.

8. Tiyatro ile İlgili Filmler: Ophelia (2018) IMDb: 6,6

Claria McCarthy tarafından yönetilen Ophelia filminin öyküsü, William Shakespeare’in Hamlet adlı eserine dayanmaktadır. Başrollerde Daisy Ridley, Calum O’Rourke ve Mia Quiney gibi isimler var. Hamlet’in yeni versiyonu olarak isminden söz ettiren film, tiyatro ile ilgili filmler arayanlar için iyi bir seçenek.

İngiliz-Amerikan romantik drama filmi Ophelia, Hamlet’in öyküsünü Ophelia’nın bakış açısı ile işliyor. Filmde, kraliçesinin hizmetkarı Ophelia, sakin ve dünyadan soyutlanmış bir yaşam sürer. Fakat hayatı, ülkenin zorlu prensi Hamlet’e karşı ilgi duymasından sonra değişir. Unutulmaz karakter Hamlet’e hayat veren ünlüler yazımız ilginizi çekebilir.

7. Funny Face / Şahane Macera (1957) IMDb: 7,0

Funny Face

Efsanevi Funny Face filminin yönetmen koltuğunda Stanley Donen var. Leonard Gershe tarafından yaratılan öykü, komedi-müzikal kategorisindedir. Üstelik Broadway müzikalinin bu film uyarlamasında Audrey Hepburn ve Fred Astaire başrollerde yer alıyor. Film, bir kitapçı çalışanıyla tanışan bir moda fotoğrafçısının öyküsünü konu alıyor.

Bu Amerikan müzikal filmi, 1957 yılında vizyona girdi. Filme George ve Ira Gershwin’in bazı şarkıları da eşlik ediyor. Sanat, komedi ve macera dolu bir film olan Funny Face, aynı zamanda romantizme vurgu yapan bir film.

6. Tiyatro ile İlgili Filmler: Funny Girl / Komik Kız (1968) IMDb: 7,4

Funny Girl

Tiyatro ile ilgili filmler arasında bir diğeri de Funny Girl. William Wyler tarafından yönetilen filmin başrollerinde Barbra Streisand, Omar Sharif ve Kay Medford gibi başarılı isimler var. Bununla beraber Funny Girl’ün senaryosu ise Isobel Lennart tarafından kaleme alınmıştır. Bu muhteşem film, 1900’lerin başındaki ünlü komedyen ve şovmen Fanny Brice’nin hayatını anlatıyor.

Filmde, efsanevi vodvil sanatçısının Ziegfeld kızı olarak ün kazanmasını, sonraki kariyeri ve kişisel hayatı, özellikle de Nick Arnstein ile olan ilişkisini görüyoruz.

5. John Leguizamo’s Latin History for Morons (2018) IMDb: 7,5

Aram Rappaport tarafından yönetilen filmin senaryosunu John Leguizamo kaleme almıştır. Bununla birlikte, John Leguizamo, bu tek kişilik gösterinin de kahramanıdır. Başarılı oyuncu, bu filminde Amerikan tarihi boyunca İspanyol kültürünün baskısını ele alıyor.

Filmde, zorbalık gören oğluna yardım etmek amacıyla yaklaşık 3000 senelik Latin tarihini inceleyen oyuncu hem hayal kırıklığı yaşayacağı hem de mizahi olaylara şahit oluyor.

4. West Side Story / Batı Yakası Hikayesi (1961) IMDb: 7,5

West Side Story filmi Jerome Robbins ve Robert Wise tarafından yönetildi. Senaryosu Ernest Lehman ve Arthur Laurents tarafından yazıldı. Diğer yandan filmin başrollerinde Natalie Wood, Richard Beymer ve George Chakiris yer alıyor. Örneğin, Tiyatro ile ilgili filmler arıyorsanız, Batı Yakası Hikayesi de iyi bir alternatif.

West Side Story filmi, Shakespeare’in Romeo & Juliet’ini modern New York sokaklarında yeniden canlandırırken, etkileyici performanslar ve göz kamaştırıcı görseller sunan inkar edilemez bir gerçek klasiktir. Filmde rakip New York çetelerinden iki genç aşık olur. Ama bir süre sonra çeteler arasındaki gerilim, trajediye dönüşecektir.

3. Moulin Rounge! / Kırmızı Değirmen (2001) IMDb: 7,6

Moulin Rounge! filminin yönetmen koltuğunda Baz Luhrmann var. Craig Pearce ve Baz Luhrmann tarafından yazılan senaryoya, Nicole Kidman, Ewan McGregor ve John Leguizamo hayat veriyor. Aynı zamanda hikaye, 19’uncu yüzyılda Paris’te geçiyor.

Bu canlı, eklektik müzikal filmi, genç bir yazarın (Ewan McGregor) ve bir kabare aktrisinin (Nicole Kidman) gizli aşkını konu alırken diğer yandan yapım, Madonna, Elton John ve The Police şarkıları da içeriyor.

2. Tiyatro ile İlgili Filmler: Cabaret / Kabare (1972) IMDb: 7,8

Cabaret filmini Bob Fosse yönetti. Filmin senaryosu ise Joe Masteroff, John Van Druten ve Jay Presson Allen tarafından yaratılmıştır. Bu unutulmaz yapımın başrollerinde Liza Minnelli, Helmut Griem ve Michael York öne çıkar. Cabaret, tam olarak aktris ve şarkıcı Liza Minnelli’nin gerçek öyküsüne ayna tutuyor.

Bu muhteşem müzikal filmi Berlin’de Nazi döneminde geçiyor. Bir kabare sanatçısı, bir Alman playboy ve bir İngiliz akademisyenin öyküsünü konu alıyor. Ayrıca, bir aşk üçgenine şahit olduğumuz film, göz kamaştırıcı müzikal detaylar da barındırıyor.

1.   Aşıklar Şehri / La La Land (2016) IMDb: 8,0

Tiyatro ile ilgili filmler listemizin sonuna geldik. Damien Chazelle imzası taşıyan La La Land, Damien Chazelle tarafından kaleme alınmıştır. Bununla birlikte; başrollerde Ryan Gosling, Emma Stone ve Rosemarie DeWitt gibi başarılı oyuncular karşımıza çıkıyor ve film Los Angeles’ta hevesli bir aktrisin (Emma Stone) ve bir caz müzisyeninin (Ryan Gosling) rüya gibi aşkını anlatıyor.

Sanat tutkunu bir aktris ve müzisyenin aşkına odaklanan filmde, başarı arttıkça aşk ilişkisinin yıprandığı bir hikaye var. Nefessiz izleyeceğiniz bir yapım olan La La Land, ek olarak; muhteşem film müzikleriyle de sizi etkileyecek!

 

Paylaş!